Tiedote koronavirustilanteesta ja sen vaikutuksesta Turun NMKY:n toimintaan

Päivitetty 17.3.

Turun NMKY seuraa valtakunnallista koronavirustilannetta ja noudattaa toimissaan ja toiminnassaan THL:n ja alueellisen viranomaisen ohjeistuksia. Toiminnassamme pyrimme aktiivisesti estämään viruksen leviämistä.

Turun NMKY:n johtokunta on päättänyt tänään 14.3.2020 seuraavaa:

  • KAIKKI yhdistyksen kokoontumiseen liittyvä toiminta keskeytetään välittömästi ja keskeytystä jatketaan 15.4.2020 asti. Tilanteen kehitystä seurataan aktiivisesti ja mahdollisia lisäohjeita annetaan tarpeen mukaan.
  • Yhdistyksen vuosikokouksen (31.3.2020) ajankohta siirretään myöhemmin ilmoitettavaan ajankohtaan.
  • Yhdistystoimiston fyysinen asiakaspalvelu on kiinni 15.4.2020 asti. Työntekijät tavoittaa tarvittaessa puhelimitse tai sähköpostilla.

Yhdistyksen kaikkien toimintaosastojen vastuullisia ja henkilökuntaa tiedotetaan tilanteesta erikseen.

Päivityksiä tilanteeseen 17.3. Valtioneuvoston esityksen myötä:

  • Musiikkiopiston toiminta keskeytetään – koskee myös yksilöopetusta
  • Kaikki yli kymmenen hengen kokoontumiset perutaan myös työntekijöiden keskuudessa
  • Kaikkien kokoontumistilat suljetaan: kaikki kokoustilat (juhlasali, johtokunnanhuone, muut neuvotteluhuoneet, edustussauna, bunkkeri jne) ovat poissa käytöstä, koskien sekä työ- että harrastuskäyttöä.

Jatkossa Turun NMKY tiedottaa toimistaan koronavirustilanteessa verkkosivuillaan ( www.ymcaturku.fi ) ja facebooksivuillaan. Toiminnasta vastaaville ja henkilökunnalle toimitetaan henkilökohtaiset sisäisen viestinnän keinoin.

Pitäkää huolta itsestänne ja toisistanne, muistakaa käsihygienia ja välttäkää kättelytilanteita.

Turun NMKY – YMCA Turku